Вже скоро, швидкі шаблони з необмеженою кількістю модулів за 1грн./замовлення

Як виживати підприємцям під час локдауну? Як торгувати легально?

Сьогодні ми записали інтерв'ю з Юрієм Івашків, старшим партнером Адвокатського об’єднання «Івашків і Партнери».

Юрій, привіт, прокоментуй цей локдаун, що він означає для підприємців? Що можеш порадити їм в цей дуже непростий час?

Привіт, Миколо, дійсно, так званий «локдаун» з 8 січня по 24 січня спричинив досить серйозний удар по підприємцях, діяльність яких підпадає під заборону на час дії обмежень передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року.

Я впевнений, що всі хто був позбавлений можливості здійснювати діяльність, уже давно знають усі обмеження та види діяльності, що є під забороною. Зокрема було заборонено приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), та приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення. (крім: торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин).

Таким чином, усі хто здійснював вище вказану господарську діяльність залишились без доходів та несуть значні збитки, таких як виплата заробітної плати працівникам, оренда приміщень, оплата за раніше поставлений товар тощо.

Натомість порушуючи вимоги карантинних заходів, фізичним особам загрожує штраф у розмірі від 17000,00 грн. до 34000,00 грн., що є досить значними сумами, для малого бізнесу, який весь рік потерпає від постійних обмежень та малої платоспроможності населення.

Звичайно, що багато хто неодноразово чув про незаконність таких обмежень. Так дійсно, якщо поглянути у вакуумі на це питання, то обмеження здійснення підприємницької діяльності — незаконні та суперечать Конституції України. У рішенні Конституційного Суду України від 28 серпня 2020 року наголошено, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом - актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні, натомість встановлення такого обмеження підзаконним актом, яким є Постанова КМУ, суперечить Конституції України.

Однак, усі ми повинні розуміти, що ніхто не може надати гарантії, що суди при розгляді даної категорії справ про адміністративне правопорушення, в подальшому будуть дотримуватись саме такої позиції та ставатимуть на сторону громадян, закривши провадження у справі. Крім того, здебільшого усі хто буде мати на меті захистити свої права будуть змушені нести судові витрати на професійну правничу допомогу, витрати свій час та нерви.

Щодо моїх порад, всім нашим клієнтам радимо перебудовуватися та розвивати бізнес в онлайн сфері. Відповідно до вищевказаної Постанови КМУ торговельна діяльність групами товарів, які опинились під забороною може відбуватися із здійсненням адресної доставки замовлень.

Таким чином, підприємці, які реалізовували товари в торговельних точках, масово створюють інтернет-магазини та сайти, які дозволяють їм реалізовувати свою продукцію онлайн, навіть і в даний момент. Створюючи свій онлайн-магазин ви уникаєте збитків та продовжуєте отримувати доходи при будь-якій ситуації пов’язаній з введенням карантинних обмежень. Частина підприємців навіть після відновлення роботи влітку, змогла збільшити обсяг реалізованої продукції за допомогою її реалізації як і в торговельних точках так і онлайн одночасно.

Тому, якщо у підприємця є можливість розпочати свій бізнес онлайн та здійснювати доставку товарів самостійно, або за допомогою кур’єрських служб, це допоможе втримати свій бізнес та уникнути будь-яких непорозумінь, які стосуються введених обмежень.

Слід розуміти, що станом на сьогоднішній день обмеження введені лише до 24 січня, однак такі обмеження можуть бути продовжені, або вводитись повторно і в подальшому часі, тому ніколи не пізно розвивати свій бізнес і в інших напрямках, а не лише розраховувати на закінчення карантинних заходів або роботу ваших адвокатів, щодо оскарження накладених штрафів за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених ЗУ "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

На правах реклами зазначу, що адвокатське об’єднання «Івашків і Партнери» здійснює супровід та захист господарської діяльності у Львівській області, та завжди охоче допомагає Клієнтам, як і у захисті їхніх прав так і у побудові їхнього бізнесу з метою уникнення будь-яких проблем із точки зору висвітленого питання так і з податкового законодавства та відносин з їхніми контрагентами.


Дякую, Юрій, за таку змістовну й вичерпну відповідь з порадами. Від себе можу тільки додати, що нещодавно ми підготували матеріал на тему, як вибрати платформу для створення інтернет-магазину та почати торгувати онлайн ось тут: https://neoseo.com.ua/uk/kak-vybrat-platformu-dlya-sozdaniya-internet-magazina.

Пишіть питання та коментарі нижче, завжди поруч,

Команда NeoSeo.